Oficjalne Forum programu Odkurzacz
Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Odpowiedz  |  Drukuj  
Autor Wątek: Zgłoszenia nowych zbędnych autostartów  (Przeczytany 30681 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Franmo
Constructor
Diament
*

« : Lipiec 18, 2012, 19:58:23 »
Odpowiedz cytującCytuj

W tym dziale możecie zgłaszać nowe, nieznane zbędne autostarty aplikacji, które będą dodane do bazy przy najbliższej aktualizacji.
Autostarty to miejsca, gdzie aplikacje umieszczają swoje wpisy, dzięki którym system Windows automatycznie uruchamia te aplikacje.
Mogą to być m.in.:
- harmonogram zadań (SchTasks),
- autostart z rejestru (Run, RunOnce, RunServices),
- autostart z folderu (Startup, Autostart),
- autostart z usług systemu (Services).

Uwaga:
1. Bardzo proszę podawać tylko autostarty, których Odkurzacz nie ma w bazie.
2. Należy mieć zainstalowaną najnowszą bazę (przed wysłaniem zgłoszenia, należy sprawdzić aktualizację bazy).
3. Należy wyłączyć zbędny autostart, a następnie sprawdzić, czy program bez aplikacji, która nie jest już uruchamiana przy starcie systemu Windows, pracuje stabilnie. Ważne jest także, aby nie były to autostarty programów zabezpieczających. Jeśli wszystko jest w porządku, autostart można zgłosić.
4. Należy opisać co spowoduje wyłączenie autostartu i jakiej aplikacji dotyczy.
5. Przy zgłaszaniu należy podać kategorię, której dotyczy autostart, np.: rejestr, msconfig, folder autostartu, usługa systemowa, harmonogram.
6. Przy zgłaszaniu autostartu z usług systemu, należy dokładniej zweryfikować, czy nie odniesie to negatywnych skutków.

Wszystkie zgłaszane raporty będą analizowane.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2013, 19:50:33 wysłane przez Franmo » Zapisane
StarterX4
Gość
« Odpowiedz #1 : Maj 03, 2013, 22:30:26 »
Odpowiedz cytującCytuj

Z rejestru:
ODRZUCONE (ten program odpowiada m.in. za lepszy dźwięk - basy, itp)
C:\Windows\RTHDCPL.exe
Klient umożliwiający dodawanie różnych efektów (np. kanał ściekowy czy pokój) dźwiękom/muzyce która będzie odtwarzana, w sterownikach firmy Realtek. Wyłączenie zalecane ponieważ po wyłączeniu dźwięki itp. dalej są odtwarzane, i klienta można włączyć bezpośrednio z poziomu panelu sterowania.

WSTRZYMANE
C:\Windows\Alcmtr.exe
Klient umożliwiający zmianę ustawień sterowników firmy Realtek, wyłączenie zalecane, ponieważ ustawienia Realtek zawsze można zmienić z poziomu panelu Sterowania.

Z usług systemu:
WSTRZYMANE
Usługa Indeksowania
Wyłączenie zalecane! Klient indeksujący pliki, dla celu szybszego znajdywania plików w systemowej wyszukiwarce plików, niestety zjadający ogromną ilość ram, spowalniający uruchamianie systemu oraz niedziałający w pełni poprawnie.
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2013, 20:47:50 wysłane przez Franmo » Zapisane
Alvinek
Global Moderator
Platyna
*
*

Alvinko Portabler

« Odpowiedz #2 : Maj 03, 2013, 23:05:46 »
Odpowiedz cytującCytuj

Z tymi sterownikami to tak jest, że spotkałem się z takim czymś, że po wywaleniu RTHDCPL.exe z autostartu dźwięk nie działał... sterowników lepiej nie ruszać.

A co do Indeksowania, to nie dość że zżera miejsce na dysku (listą plików), to jeszcze RAM kradnie

StarterX4
Gość
« Odpowiedz #3 : Maj 03, 2013, 23:29:38 »
Odpowiedz cytującCytuj

A u mnie jakoś jest dźwięk po wyłączeniu RTHDCPL.exe z autostartu i nawet innych apek z realtka :P
skoro mówisz że u ciebie nie ma dźwięku to nie wiem..
Na win7 tez gdy to wylaczalem to byl dzwiek.
Alvinek
Global Moderator
Platyna
*
*

Alvinko Portabler

« Odpowiedz #4 : Maj 03, 2013, 23:37:42 »
Odpowiedz cytującCytuj

Sprostować - nie u mnie tylko u paru osób, co "przyspieszałem" im systemy :P Raz jest, raz nie ma...

Proponuję w Odkurzaczu wdrożyć sprawdzanie autostartu pod kątem istnienia pliku.
Jeżeli, dajmy na to plik C:\Windows\Alcmtr.exe nie istnieje, a jest w autostarcie, zalecić użytkownikowi usunięcie go z autostartu pod pretekstem szybszego uruchamiania (bo działa szybciej, jakieś pare minisekund :S)

pakeroso
Srebro
**
*

Prezes

« Odpowiedz #5 : Maj 04, 2013, 19:59:05 »
Odpowiedz cytującCytuj

Nie popieram wyłączać indeksowania, gdyż to jest już swego rodzaju tweak systemu.
Na moje o tym, czy i jak indeksowanie ma działać powinien decydować świadomy użytkownik i wyłączyć je sobie samemu z panelu sterowania.

Niedługo wrzucę swoją bazę zbędnych autostartów smile
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2013, 20:01:13 wysłane przez pakeroso » Zapisane

Franmo
Constructor
Diament
*

« Odpowiedz #6 : Maj 04, 2013, 20:51:36 »
Odpowiedz cytującCytuj

Jeśli chodzi o program "C:\Windows\Alcmtr.exe", to na początek potrzebna jest jego nazwa z autostartu. Być może jest on już w wykazie, gdyż baza autostartu Odkurzacza zawiera głównie nazwy autostartów, a odwołań tylko po lokalizacji plików jest bardzo mało.

Dodanie wyłączenia usługi indeksowania teoretycznie można by wprowadzić, chociaż osobiście skłaniam się do wyłączania tylko autostartów firm trzecich, a nie systemu Windows, chociaż są wyjątki takie jak:
- msconfig
- wybór przeglądarki
- zrzut pamięci "dump memory"
StarterX4
Gość
« Odpowiedz #7 : Maj 04, 2013, 21:08:47 »
Odpowiedz cytującCytuj

W autostarcie nazywa się tak samo jak ten plik, czyli "Alcmtr".

niedawno go wyłączyłem, i problemów nie ma.
pakeroso
Srebro
**
*

Prezes

« Odpowiedz #8 : Maj 05, 2013, 23:33:46 »
Odpowiedz cytującCytuj

Ciężka sprawa z tym opisywaniem autostartów, bo tak naprawdę często nie wiadomo co powoduje wyłączenie danego autostartu, choć i tak większość dodanych do systemu jest zbędna, a na pewno mogą pracować w trybie uruchamiania ręcznego. Opiszę zatem, co uważam za zbędne i nie ingerujące w system, a opisy postaram się uzupełnić, gdy będzie czas i taka potrzeba.

Usługi:
ZATWIERDZONE
TeamViewer 8
Usługa programu TeamViewer.
Po jej wyłączeniu nic się nie dzieje, nie zaobserwowałem żadnych zmian.

ZATWIERDZONE
Secunia PSI Agent
Usługa programu Secunia Personal Software Inspector.

ZATWIERDZONE
Secunia Update Agent
Usługa programu Secunia Personal Software Inspector.

WSTRZYMANE (sterowanie harmonogramem defragmentacji)
PDAgent
Usługa programu PerfectDisk.
Po jej wyłączeniu nic się nie dzieje, nie zaobserwowałem żadnych zmian. Usługa kontroluje harmonogram defragmentacji oraz defragmentację zdalną.

WSTRZYMANE (wymagane do defragmentacji przy restarcie systemu)
PDEngine
Usługa programu PerfectDisk.

ZATWIERDZONE
TuneUp Utilities Service
Usługa programu TuneUp Utilities.
Jej wyłączenie wyłączy funkcję optymalizacji systemu w czasie rzeczywistym, wymagane będzie ręcznego uruchomienia programu, aby usługa i funkcja ruszyła.

Usługę LightScribeService usunąłem ze spisu, gdyż może być potrzebna użytkownikom systemu LightScribe.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2013, 13:45:45 wysłane przez Franmo » Zapisane

StarterX4
Gość
« Odpowiedz #9 : Maj 05, 2013, 23:48:59 »
Odpowiedz cytującCytuj

Pakeroso, po co wylaczac usluge TuneUP Utilities? Nie ma takiej potrzeby. moze u ciebie, ale u mnie TU nie zjada duzo ramu (9MB max) :P
Mi caly czas wlaczone TU przychodzi na same korzysci (automatyczna konserwacja) i nie zgadzam sie na to by dodano ja do bazy.
a z tego ze licencje na TuneUP Utilities mam tylko na trzy miechy to tymbardziej nie.

ci do teamviewer niektorzy uzywaja jeszcze wersji 6 i 7, wiec nie dopisales ich uslug :P
pakeroso
Srebro
**
*

Prezes

« Odpowiedz #10 : Maj 06, 2013, 06:28:34 »
Odpowiedz cytującCytuj

Pakeroso, po co wylaczac usluge TuneUP Utilities? Nie ma takiej potrzeby.

wielu ludzi (w tym i mnie) wkurza ta cała optymalizacja w czasie rzeczywistym, której nie da się inaczej wyłączyć, jak zatrzymując usługę, więc na moje bez przeszkód można ją wyłączyć.

ci do teamviewer niektorzy uzywaja jeszcze wersji 6 i 7, wiec nie dopisales ich uslug

a skąd Twoja pewność, że w wersji 6 też jest taka usługa? Jeśli istnieje i jest zbędna, to sam dopisz.

Franmo
Constructor
Diament
*

« Odpowiedz #11 : Maj 06, 2013, 09:51:01 »
Odpowiedz cytującCytuj

Problem z programami z autostartu jest następujący.
Trzeba najpierw sprawdzić, co się dzieje po wyłączeniu autostartu danego programu.
Ostatnio ktoś zgłosił w komentarzach na DP, że Odkurzacz wyłączył mu program "StartCCC" należący do sterownika grafiki ATI.

StartCCC: Aplikacja sprawdza kompatybilność sterowników kart graficznych "ATI Radeon".

Jednak według tej osoby, aplikacja ta służy także do przełączania wielu grafik w komputerze. Coś ala karta zintegrowana do pracy na komputerze przełączana jest na kartę dedykowaną do grania.

Nie wiem ile w tym prawdy, gdyż opis StartCCC pobrany jest stąd:
http://www.pacs-portal.co.uk/startup_search.php
Puts the ATI Catalyst™ Control Center Icon/Shortcut on the System Tray - available via Start → Programs

Co do usług Teamviewer z wersji 6,7,8 to wyrażenia są elastyczne i nie ma problemu z zastosowaniem filtru takiego, aby każdą z tych wersji rozpoznawać za pomocą jednego wyrażenia. Tu potwierdzam, że wyłączenie usługi nie ma skutków ubocznych.
pakeroso
Srebro
**
*

Prezes

« Odpowiedz #12 : Maj 06, 2013, 13:54:06 »
Odpowiedz cytującCytuj

StartCCC, to z tego co wiem panel zarządzania ustawieniami karty graficznej ze stajni AMD, czyli ta czerwona ikonka w trayu. Jeśli go wyłączymy, ikonka nie będzie się pojawiać.
Producent pisze, że:

Oprogramowanie AMD Catalyst™ Control Center zostało zaprojektowane od podstaw, aby zapewnić Ci stabilne, wiarygodne wrażenia wizualne oraz szybką i łatwą kontrolę nad każdą funkcją Twojej karty graficznej.

-   Szybko i łatwo dodawaj oraz konfiguruj dodatkowe monitory
 -   Spraw by Twoje gry wyglądały lepiej i działały szybciej
 -   Popraw jakość odtwarzanych filmów i wideo online
 -   Odblokuj nową wydajność, funkcje i udoskonalenia z każdą nowszą wersją sterownika

W moim przypadku autostart całkowicie zbędny, aczkolwiek ktoś tam pewnie gdzieś z tego korzysta, tak jak i z autostartu aktualizacji flasha, javy itp.

Niestety zawsze znajdzie się taki, co klika we wszystko, co się da, a potem coś mu nie działa  001_cool
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2013, 14:00:15 wysłane przez pakeroso » Zapisane

Alvinek
Global Moderator
Platyna
*
*

Alvinko Portabler

« Odpowiedz #13 : Maj 06, 2013, 17:20:33 »
Odpowiedz cytującCytuj

Dlatego autorzy wymyślili coś takiego jak ustawienia fabryczne, domyślne, etc...

C:\Documents and Settings\*user*\Ustawienia lokalne\Temp\apiqq.exe

Swego rodzaju infekcja, którą załapał kolega. Zaraz wyczyścimy.  http://www.bleepingcomputer.com/startups/apiqq.exe-26098.html . http://forum.dobreprogramy.pl/aktywacja-zlosliwego-oprogramowania-przy-wejsciu-partycje-t418342.html .

Ta infekcja to wredne dziadostwo, pokazuje komunikaty że wygraliśmy Amige 3000, na pulpicie syfi śmieciami.

Warto wyłączać ją z autostartu. Dzięki temu nie zadziała.

A tak przy okazji, gdyby Odkurzacz takie złośliwe pliki oznaczał czerwonym kolorem, a na początku w nawiasach ( INFEKCJA ), to użytkownik przynajmniej byłby świadom, że ma szmelca w systemie.

StarterX4
Gość
« Odpowiedz #14 : Maj 06, 2013, 18:11:09 »
Odpowiedz cytującCytuj

U mnie najgorsze dwie infekcje to były programy które się instalowały same albo od jakiś innych powstawały.. były to "MarkAny Content Safer" i "relavant knowledge" a jakieś kilka lat temu dla windowsa visty był też oszustowski antywirus o nazwie "MCB-Ase Antivirus"(inaczej zwany MCBase) który niby skanował system i znajdywał wirusy, a okazało się że skanował tylko przeglądarki www, komunikatory itp. do wykradania haseł kont bankowych, sprawa szybko ucichła, firma tworząca go została zamknięta przez rząd, firma pochodziła z chin. potem ostatnia jego wersja sprawiała też że usuwała sterowniki ze systemu (większość są w jednym folderze C:\WINDOWS\system32\drivers) i niektóre inne pliki systemowe.. czyli system rozwalała.
tak samo raz padłem jego ofiarą, i ma to się jak wierzyć reklamom w sieci web crying ale łatwo się go usunęło, a kompa naprawiłem z pożyczonej od kolegi płyty Windows XP..

ZATWIERDZONE
GrooveMonitor
C:\Program Files\Microsoft Office\Office12\GrooveMonitor.exe

Wiem że ten składnik należy do programu Microsoft Office Groove 2007 który pozwala kilkoma użytkownikami naraz przez internet edytować jeden dokument, ale nie wiem co robi GrooveMonitor. po jego wyłączeniu z autostartu żadnych problemów nie ma a program Office Groove także działa normalnie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2013, 22:07:34 wysłane przez Franmo » Zapisane
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Odpowiedz  |  Drukuj  

Skocz do:  

+ Szybka odpowiedź
W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.