Oficjalne Forum programu Odkurzacz
Strony: [1]   Do dołu
  Odpowiedz  |  Drukuj  
Autor Wątek: Jak dokładnie sprzątnąć dysk twardy?  (Przeczytany 7394 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Alvinek
Global Moderator
Platyna
*
*

Alvinko Portabler

« : Maj 11, 2013, 21:50:43 »
Odpowiedz cytującCytuj

Zacznijmy od tego, że Odkurzacz nie uporządkuje nam plików na dysku twardym. Na dysku mogą zalegać stare gry, filmy, nie używane od miesięcy programy, lub gigantyczne, wielkie pliki, o których istnieniu nawet nie wiemy.

Mój dysk prezentuje się następująco (Windows XP: -> Prawym na dysk -> Właściwości):

Nie, nie zaśmieciłem go teraz specjalnie, żeby pokazać wam, jak należy zwolnić miejsce. Tak wyglądające wolne miejsce mam od paru dni. Co się dzieje, gdy na dysku systemowym mamy tak mało miejsca? System może zwolnić, ponieważ plik pamięci stronicowanej (pagefile) nie będzie mógł wyjść poza swój rozmiar. Ponadto, system tworzy na dysku multum plików, modyfikuje je, usuwa.
Większość osób sprząta dysk następująco: grzebie po folderach, szuka dużych plików, uznaje je za zbędne i usuwa. Ta metoda jest skuteczna, lecz czasochłonna. Jest równie dobra metoda: program SpaceSniffer. Ktoś, kto widzi go pierwszy raz, niech się nie boi, wytłumaczę wszystko, a dużo tłumaczyć nie muszę, bo program jest bardzo, bardzo, i jeszcze bardziej łatwy.

Przed przystąpieniem do usuwania "swoich śmieci" warto sprawdzić, czy nie ma poniższych, kompletnie niepotrzebnych folderów:
Niebieskie foldery w C:\Windows\, rozpoczęte nazwą $Nt, $hf_mig$ lub $xpsp1hfm$ - kopie aktualizacji zainstalowanych
C:\WUTemp - tymczasowe pliki
C:\Program Files\WindowsUpdate - kopie aktualizacji, znowu FOLDER "WINDOWSUPDATE", BEZ ŻADNYCH SPACJI!
C:\WindowsSoftwareDistribution - kopie plikow windowsowych
foldery typu C:\9470bb12e8a4f3447657236478e41c5 - kopie aktualizacji
C:\Windows\Temp - folder tymczasowy systemu windows

Po pobraniu programu, nie musimy go instalować. Wystarczy rozpakować archiwum i uruchomić SpaceSniffer'a. Dwukrotnie kliknąć na dysk systemowy lub inny do przeskanowania i.. odczekać. W prawym rogu mamy procenty. To może chwilę potrwać. Może pojawić się okienko nazwane SpaceSniffer Log Console. W tym okienku prezentowane są wszystkie błędy uzyskane w trakcie skanowania.

Kod:
WARN  21:07:55 - Unable to examine C:\Windows\System32\LogFiles\HTTPERR (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:55 - Unable to examine C:\Windows\System32\LogFiles\WMI (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:55 - Unable to examine C:\Windows\System32\Msdtc (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:55 - Unable to examine C:\Windows\System32\NetworkList (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:56 - Unable to examine C:\Windows\System32\RsFx (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:56 - Unable to examine C:\Windows\System32\spool\PRINTERS (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:56 - Unable to examine C:\Windows\System32\Tasks (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:56 - Unable to examine C:\Windows\System32\wbem\MOF (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:56 - Unable to examine C:\Windows\System32\wdi (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:57 - Unable to examine C:\Windows\System32\wfp (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:57 - Unable to examine C:\Windows\SysWOW64\com\dmp (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:57 - Unable to examine C:\Windows\SysWOW64\config (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:57 - Unable to examine C:\Windows\SysWOW64\Msdtc (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:57 - Unable to examine C:\Windows\SysWOW64\NetworkList (Odmowa dostępu. - code 5)
WARN  21:07:58 - Unable to examine C:\Windows\SysWOW64\Tasks (Odmowa dostępu. - code 5)

Najczęściej dotyczą plików systemowych, i najczęściej pokazują się na Windows Vista/7. Aby zapobiec części tych błędów, należy uruchomić program jako administrator.

Po ukończonym skanowaniu, ukażą nam się prostokąty, im większe - tym większy rozmiar pliku, folderu. Brązowy - folder, niebieski - plik.

Zakładam, że używałeś Odkurzacza przed wyczyszczeniem tych folderów. Wbudowany do Odkurzacza "Szybki Czyściciel Dysku" usuwa pliki z większości zbędnych, tymczasowych folderów. Te wyżej to te, których nie czyści.

Kolejnym krokiem będzie usuwanie swoich śmieci. Sprawdźmy na mapie wygenerowanej przez SpaceSniffer, czy coś może być gigantem.
Wystarczy kliknąć myszą na folder, a pokażą się w nim foldery i pliki. A kliknąć na niego prawym i otwórz prowadzi nas do tegoż folderu.

O proszę bardzo, ale ze mnie pirat. Jednak nie chodzi tu o to - chodzi tu o to, że mam drugi dysk, na który mogę przemieścić te seriale i zwolnić miejsce na dysku C.
Zwolniłem 1,4Gb.
Szukam dalej.

A cóż to? Czyżby jakaś aplikacja nie wytrzymała napięcia, i zrzuciła 450 megowego dumpa? Od razu lecimy z tym do kosza.
Od razu lżej na dysku, jednak nie poddaje się. Nadal szukam i szukam zbędnych rzeczy. Użytkowniku, chyba wiesz teraz o co chodzi?

Po zwolnieniu miejsca na dysku, odszukaniu zbędnych plików, filmów, i tak dalej, i tak dalej, warto dysk defragmentować. Wiem, pewnie jak usłyszysz te słowo - "defragmentacja", od razu zatrzymuje ci się żołądek. Nie z programem Auslogics Disc Defrag. Defragmentacja nim to sama przyjemność. Po uruchomieniu programu klikamy prawym na dysk i analizuj. Multum czerwonych kwadracików = defragmentacja z optymalizacją. Tam, dwa, trzy, góra dziesięć tych kwadracików to sama defragmentacja.
Mój dysk prezentował się tak:

więc zastosowałem w nim defragmentacje+optymalizacja.

Nie chcę zagłębiać się dalej, ale warto jeszcze programem Revo Uninstaller odinstalować nie używane programy.
A jak wyglądał twój dysk? Jaki jest efekt korzystania z tego poradnika? Czekam na opinie!
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2013, 21:53:03 wysłane przez Scootaloo » Zapisane

StarterX4
Gość
« Odpowiedz #1 : Maj 11, 2013, 23:20:43 »
Odpowiedz cytującCytuj

Czyszczenie rejestru, defragmentacja dysku, panel z lista zainstalowanych aplikacji - to braki w 13-nastej wersji odkurzacza, przez co jest mi niezmiernie przykro, nie wiem dlaczego franmo nie chce czyszczenia rejestru, i tu na to pytanie rzuca sie odpowiedz na ktora musi nam odpowiedziec franmo.

Co do defragmentacji, ja uzywam na razie tylko systemowego defragmentatora, inne to klasyczny szajs, np. smart defrag pogorsza stan fragmentacji i poprawia go o moze 5%, chodz ten wbudowany w wise disk cleaner tez jest dobry.

A co do revo uninstallera, wole go juz nie uzywac, gdy ostatnio usunalem borland delphi 7, po tym tez przestal mi dzialac eksplorator windows i musialem sie zaopatrzyc w total commandera i rocket docka, dzis rano zainstalowalem sobie windows 7 i tym razem sadze ze to bedzie juz koniec moich ciaglych przegrywanek systemow, bo sie sypia, teraz musze byc takze mocno ostrozny by nie zmienic win7 w tani pasztet z biedronki :P

Do xp juz nie wroce, bo windows seven jest duzo lepszy i nawet xp zostanie niedlugo porzucony...
Jedynie problem pozostaje mi bo ten windows 7 jest po angielsku, a nie wiem jak,te spolszczenie zainstalowac.

(Wrocmy do tematu :D) Co do nie sprzatanych smieci, polecam do czyszczenia (autorowi programu) by dodano folder {c:\windows\web offline pages\} poniewaz interner explorer co jakis czas zapisuje tam strony na ktore czesto wchodzimy by mozna bylo je odwiedzic nie majac internetu lecz nie jest to przydatne np. na google.com :P

Poradnik swietny i na pewno sie kazdemu przyda! smile
Alvinek
Global Moderator
Platyna
*
*

Alvinko Portabler

« Odpowiedz #2 : Maj 11, 2013, 23:24:17 »
Odpowiedz cytującCytuj

Co do defragmentacji, ja uzywam na razie tylko systemowego defragmentatora, inne to klasyczny szajs, np. smart defrag pogorsza stan fragmentacji i poprawia go o moze 5%, chodz ten wbudowany w wise disk cleaner tez jest dobry.

No pewnie... ale tam. Coś dla ciebie - http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/windows-7/2011/05/lepsza-defragmentacja-dysku.aspx .
Najlepszym narzędziem do tego celu na rynku jest O&O Defrag. Firma od kilkunastu lat zajmuje się zawodowo dyskami, więc wie co robi. Szkoda, że płatne, ale cóż poradzić. Czasami jednak są GiveAway'e ich produktów - trzeba tylko dobrze poszukać i przypilnować.

http://www.oo-software.com/en/special/w936 - recovery
http://www.oo-software.com/de/special/ct - diskimage [niemiecki, klucz dziala na angielskim]
http://www.oo-software.com/de/special/d764c - wspomniany defrag [to samo]
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2013, 23:30:37 wysłane przez Scootaloo » Zapisane

pakeroso
Srebro
**
*

Prezes

« Odpowiedz #3 : Maj 12, 2013, 01:21:48 »
Odpowiedz cytującCytuj

nie wiem dlaczego franmo nie chce czyszczenia rejestru

Było już poruszane nie raz. Czyszczenie rejestru to dosyć skomplikowana i złożona operacja, wymagająca sporej wiedzy na temat architektury i sposobu działania Windowsa. Wystarczy spojrzeć na CCleaner - siedzi przy nim zapewne sztab programistów, a i tak w kwestii czyszczenia rejestru program jest biedny.
Na rynku jest bardzo mało skutecznych i bezpiecznych programów do zarządzania rejestrem, więc zamiast skupiać się nad wspieraniem kolejnego, dalekiego ideałowi, menedżer rejestru po prostu został porzucony.

Najlepszym narzędziem do tego celu na rynku jest O&O Defrag. Firma od kilkunastu lat zajmuje się zawodowo dyskami, więc wie co robi.

Kwestia gustu. Jest kilka firm żyjących z defragmentacji dysku, jak choćby Diskeeper Corporation (twórcy defragmentatora XP), czy Raxco. Ja osobiście uważam za najlepszy Perfect Disk, bo w defragmentacji nie szybkość się liczy, a jakość.
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2013, 01:25:17 wysłane przez pakeroso » Zapisane

Alvinek
Global Moderator
Platyna
*
*

Alvinko Portabler

« Odpowiedz #4 : Maj 12, 2013, 10:36:11 »
Odpowiedz cytującCytuj

w defragmentacji nie szybkość się liczy, a jakość.
Dlatego używam O&O. Nie szybko, nie wolno, robi wszystko na spokojnie, układa pliki, i przede wszystkim myśli jak je ułożyć. Perfect Disk też jest bardzo dobrym programem, wraz z OO Defrag.

Należy jednak pamiętać, że na dysku nie tylko wykonywana jest defragmentacja, ale także następuje odczyt innych plików. Przez co czytnika miota jak szatan po wszystkich stronach, co pomalutku ale skutecznie zabiera życie dyskowi. Dlatego najlepszą defragmentacją jest defragmentacja On-Boot smile

superjohn
Brąz
*
*

« Odpowiedz #5 : Maj 22, 2013, 09:31:04 »
Odpowiedz cytującCytuj

Menedżer Rejestru w Odkurzaczu był dobry ze względu na możliwość podglądu i ręcznego usuwania wpisów, co bywało przydatne dla zaawansowanych userów. Czyszczenie w automacie było słabe, ale podgląd wzorowany na starej wersji RegCleanera to duże ułatwienie. Wszystkie programy do rejestru nowej generacji poszły w kierunku automatyzacji tego procesu, dlatego tak bardzo brakuje MR w Odkurzaczu
ArturM
Srebro
**
*

« Odpowiedz #6 : Maj 27, 2013, 16:50:53 »
Odpowiedz cytującCytuj

@superjohn: http://franmo.pl/v2/component/k2/item/187-dodatek_moduly_06-2012 smile

Strony: [1]   Do góry
  Odpowiedz  |  Drukuj  

Skocz do:  

+ Szybka odpowiedź
W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.