Oficjalne Forum programu Odkurzacz
Strony: [1]   Do dołu
  Odpowiedz  |  Drukuj  
Autor Wątek: Jak działa wersja przenośna Odkurzacza? Krótka historia i opis działania.  (Przeczytany 1745 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Alvinek
Global Moderator
Platyna
*
*

Alvinko Portabler

« : Lipiec 10, 2014, 19:47:17 »
Odpowiedz cytującCytuj

Niby ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale jednak interesuje nas wiele rzeczy. A człowiek uczy się całe życie.

W przypadku wersji przenośnej Odkurzacza działa to trochę inaczej niż powinno działać, gdyż rozbudowałem ją o parę zabezpieczeń których nie posiada standardowa wersja którą można zrobić na platformie PortableApps. Samych platform do wyboru było sporo. ThinApp odpadało, bo mało możliwości konfiguracji. Ponadto program uznawał pół systemu za wersję Portable, i pakował ją do jednego wielkiego pliku, po czym to rozpakowywał, kombinował, zawieszał pół systemu i finalnie ani ustawień ani uruchomionego Odkurzacza bo error. Mało tego jest płatny - więc całkiem odpada.

W tym przypadku wersja Portable sprowadza się do jednego małego pliczku OdkurzaczPortable.exe, który odpowiada za przenośność.

Odkurzacz w oryginale zapisuje ustawienia w rejestrze systemu. Skopiowanie samego folderu "Odkurzacz" i uruchomienie go na innym komputerze spowoduje utratę ustawień. Dlatego też pomyśleliśmy o wersji Portable. Tutaj trzeba wspomnieć byłego użytkownika Xvix56, który wpadł na ten pomysł. Później pracowałem razem z nim, finalnie użytkownik ze zmienionym nickiem na Xvix wygasł i zostałem sam, jednakże dzięki temu nie musiałem z nikim wojować i sam sobie wszystkim zarządzałem. Współpracowałem jeszcze z użytkownikiem Jany, jednak coś nie wyszło, ja się wkurzyłem, zbuntowałem się że pod uwagę brane są jego wersje Portable i wywalczyłem swoje. I tak zostałem do dziś.

A więc teraz jak to się odbywa, że nasze ustawienia lądują na dysku, a aktualne ustawienia które mamy są nienaruszone?

1. Na początku następuje usunięcie wszystkiego, co może uniemożliwić uruchomienie Odkurzacza. Rozchodzi się o bibliotekę Midas (dzięki Jany), która była źle zarejestrowana i trzeba przed uruchomieniem usunąć jej klucze.
2. W kolejnym kroku zapisywane są aktualne ustawienia coby ich nie zniszczyć. Zrzucane są one do pliku App\Data\copy.reg i przechowywane są do momentu zamknięcia Odkurzacza.
3. Teraz aktualne ustawienia, które znajdują się w pliku App\Data\ODK.reg są wrzucane do rejestru. Wtedy następuje uruchomienie Odkurzacza, który wczytuje wrzucone przed chwilą ustawienia. Sam "Loader" przechodzi w tryb uśpienia i wybudzi się dopiero w momencie, kiedy proces "odkurzacz.exe" zniknie z listy procesów.
4. Tuż po tym jak zniknie proces "odkurzacz.exe" następuje zrzut ustawień do pliku App\Data\ODK.reg.
5. Teraz następuje przywracanie tego co było wcześniej czyli App\Data\copy.reg. Użytkownik nawet nie zorientuje się że na jego komputerze była uruchamiana wersja Portable.
6. To jeszcze nie koniec. Tuż po przywróceniu ustawień następuje sprzątanie po sobie. Usunięciu podlegają te pliki:
Odkurzacz\Database\*.ini (wszystkie pliki INI)
Odkurzacz\Database\user_junk_files_lookin_settings.odk (usunięcie aktualnych ustawień dysków, na każdym komputerze jest co innego)
App\Data\copy.reg (plik z kopią poprzednich ustawień
7. Dopiero w tym momencie następuje zamknięcie procesu OdkurzaczPortable.exe.

Tak to właśnie działa w 7 prostych krokach, które są napisane w 83 linijkach.

Strony: [1]   Do góry
  Odpowiedz  |  Drukuj  

Skocz do:  

+ Szybka odpowiedź
W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.